Biçme Sırasında Yüksek Kaliteli Saman Nasıl Elde Edilir?

Jessica Williamson, Yem & Hasat Makineleri Uzmanı, AGCO

"Saman yapma süreci zorlu olabilir. Hedeflenen büyüme aşamasında ideal hava ve hasat zamanlaması gerekliliği ile birlikte, hasat süreci boyunca tarlada bulunan ürünün besin kalitesini korumak gerekiyor.

Yem kalitesini optimize etmeye ve üründe bulunan besin maddelerini korumaya yardımcı olmak için biçme aşamasında yapılabilecek bazı yönetim uygulamaları var."

Namlu Genişliği

Biçme sırasında namlu genişliğini en üst düzeye çıkarmak, kuruma süresini azaltmanın anahtarlarından biri olabilir. Kevin Shinners tarafından yayınlanan bir Wisconsin Üniversitesi yayını, biçme sırasında bir namlu (biçme makinesinin genişliğinin %45'i) içine yerleştirmeye kıyasla, kesme genişliğinin %70'i olan bir namlunun kuruma süresini %25 ila %40 oranında azaltacağını belirtmektedir. Bu uygulama, namlunun yüzey alanını artırarak ve samanın daha fazlasını güneş ışığına maruz bırakarak kuruma süresini azaltır. Bu, samana daha fazla kül katabilen ot otunun geçişine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Koşullandırıcı Kullanımı

"Yemi koşullandırmanın, kuruma süresini hızlandırdığı ve mahsulü daha hızlı balyalamaya hazırladığı gösterilmiştir. Yem türlerine göre uygun şartlandırıcı tipinin seçilmesi, uygun şartlandırılmış yemde ilk adım olabilir. Yem için koşullandırmanın amacı, kök veya mumsu kütikül ve kesildikten hemen sonra bitki solunumunu durdurarak kuruma sürecini hızlandırın.

Bir tırmık veya merdaneli koşullandırıcı sistemi, yaprakları parçalamadan ve yem kalitesini düşürmeden çim bitkilerinin mumsu kütikülünü kırmak için iyi çalışır, bitki solunum sürecinin hızlandırılmasına izin vererek kuru madde kayıplarını azaltır. Yoncada bir pervane koşullandırıcı kullanırken, rotor hızı, yaprakları tutmak için çim bitkileri için kullanılan hızın yaklaşık %70'ine düşürülmelidir. Bir kaba yemdeki sindirilebilirliği yüksek besinlerin çoğu yapraklarda bulunur. Hasat sürecinin tüm aşamalarında yaprak tutulması, yem kalitesinin korunması için esastır. Greenlees ve ark. (2000), bir merdane tip koşullandırıcı kullanıldığında, yonca koşullandırıcı kullanıldığında %6,3 yaprak kaybı gözlemlenirken, silindir koşullandırıcı kullanıldığında sadece %4,7 oranında bir yaprak kaybı gözlemlenmiştir.

Merdane tip koşullandırıcılar ürünün sapını kıvırır, solunumu hızlandırır ve kuruma sürecini hızlandırarak ürünün daha çabuk kurumasını sağlar ve mevcut yem kalitesini korur. Sap, bitkinin kuruması en yavaş olan kısmıdır, bu nedenle sıkma, kuruma hızını artırır ve balyalama süresini azaltır. "

 

Kullanılan koşullandırıcının türünden bağımsız olarak, uygun ayarlamalar ürünün ne kadar iyi koşullandırıcılığını belirleyecektir.

Kül İçeriğini En Aza İndir

"Kül, bir bitkinin içinde bulunan inorganik bileşendir. Yemde kül iki kaynaktan gelir: iç (kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller) ve dış (kir, toz vb.). Yoncanın ortalama iç kül içeriği yaklaşık %8 ve otların yaklaşık %6'sıdır.

oplam kül yüzdesi bir yem analizinde rapor edilir, böylece üreticiler yemlerinin kül içeriğini ve hasat yönetiminin külü nasıl etkilediğini takip edebilirler. Bu dahili kül içerikleri, kaba yem büyümesi ve hayvan beslenmesinin mineral kısımları için faydalıdır, ancak dahili miktarların üzerindeki ilave kül içerikleri, kaba yemdeki sindirilebilir enerji ile negatif olarak ilişkilidir. Bir numunedeki kül içeriği %5-20 arasında değişebilir, bu nedenle tipik olarak geniş bir aralık vardır, ancak en yaygın olarak %9-11 aralığındadır.

Kül, bir yemde enerji içeriği ile 1:1 yer değiştirmeye sahiptir. Yani kül içeriğindeki her %1'lik artış için toplam sindirilebilir besin (TDN) sonuçlarında %1'lik bir azalma olur. Bu, yemin sindirilebilirliğini azaltır ve dolayısıyla hayvanın performansını düşürür. TDN ne kadar düşükse, bir yemin laktasyon için net enerjisi (NEL) veya büyüme için net enerji (NEG) o kadar düşük olur, bu da çiftlik hayvanlarının laktasyon ve büyüme performansını azaltır. "

Kesme düzenini Yükselt

Biçme makinesinde kesme düzeninin kaldırılması yalnızca kül içeriğini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yem kalitesini de artırır. Kesme düzeninin yükseltilmesi genel olarak daha az tonaj ile sonuçlanacak olsa da, geliştirilmiş yem kalitesi, daha uzun bekleme ömrü ve daha az kül içeriği ile bir denge vardır. Çim büyümesini desteklemeye yardımcı olmak için bir ot-baklagil karışımı, saf bir yonca standından daha yüksekte kesilmelidir. 7,5 ila 10 cm'lik bir anız yüksekliği genellikle verim ve kalite dengesini korumak için idealdir - ancak daha yüksek bir anız yüksekliğinin daha fazla hava akışına ve toprağın ve tarlanın daha hızlı kurumasına olanak tanıdığını, solunumu ortadan kaldırdığını ve kuru madde kayıplarını azalttığını unutmayın.

Biçme Zamanı

Bitkinin bütün gün fotosentez yapmasından sonraki günün ilerleyen saatlerinde biçmek, bazı kuru ve kurak iklimlerde sabahları biçmeye göre yemde daha yüksek şeker seviyelerine neden olabilir. Nemin yüksek olduğu bölgelerde, yemin kuruması daha yavaş olur ve bitki kesildikten sonra, ürün kuruyana kadar solunum devam eder ve fotosentez sırasında biriken tüm “fazladan” şekerleri yakar. Bununla birlikte, kurak iklimlerde, yemin kuruması çok daha hızlıdır ve solunum daha hızlı durur. Bu kuru ortamlarda günün geç saatlerinde kesilen samanlarda artan şeker seviyelerinin mevcut olduğu gösterilmiştir.

Keskin Bıçaklar Kullanın

Biçme makinenizdeki bıçakların keskin olduğundan ve temiz bir kesim bıraktığından emin olmak, tarladaki tüm ürünün kesilmesine ve tarlada değerli kuru madde bırakmamanıza yardımcı olur. Keskin bıçaklar ayrıca yemin hızlı bir şekilde geri büyümesini sağlamaya yardımcı olur. Bıçak bakım kılavuzu için kullanıcı kılavuzuna bakın ve her sezonun başında biçme makinenizin yeni, keskin bıçaklarla çalışmaya hazır olduğundan emin olun.

Massey Ferguson, en iyi biçme yönetimi uygulamasını elde etmenize yardımcı olabilir: yem kalitesini optimize etmek ve üründe bulunan besinleri korumak. DM serilerimiz, minimum kül içeriği ile temiz, eşit bir kesim sağlayan Ağır Hizmet Kesme Düzeni ile donatılmıştır. Biçme makinelerimiz, seçtiğiniz koşullandırıcılarla birlikte gelir: özel operasyonel ihtiyaçlarınızı karşılamak için lastik rulolar veya çatal. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. 

Agronomist Bio

Dr. Jessica Williamson, AGCO'nun saman ve yem uzmanıdır. Jessica'nın uzmanlığı, yem kalitesi, yönetimi ve üretiminin yanı sıra geviş getirenlerin beslenmesi ve bitki-hayvan etkileşimidir. Jessica, saman ve yem ekipmanları üzerinde saha testleri tasarlamaktan ve yürütmekten sorumludur; AGCO personelini ve müşterilerini yem yönetimi, üretim ve hayvan beslenmesi konusunda eğitmek; ve devam eden yem projelerinde Green Harvest ekibiyle birlikte çalışmak.

 

Jessica, Morehead State Üniversitesi'nden (Morehead, Ky.) hayvan bilimi alanında lisans derecesine sahiptir; Arkansas Üniversitesi'nden (Fayetteville, Ark.) hayvan bilimi (geviş getiren hayvanların beslenmesi) alanında yüksek lisans derecesi; ve bir doktora Kentucky Üniversitesi'nden (Lexington, Ky.) bitki ve toprak bilimi (yem agronomisi). 

Bayi Bul